5 اصل مهم خرید کفش کار مناسب – ویرگول

تا زمانی که مشکلات بین بخشی در سازمان ها حل نشود نمی توان نهال شکل گرفته تولید داخلی را از گزند هجوم واردات و قاچاق حفظ کرد. عضو هیات رئیسه جامعه صنعت کفش ایران در بحث تولید و چالش هایی که صنعت با آن روبه روست، می گوید:«صنعت کفش مجموعه ای از تولیدات صنعتی و صنفی است و طبیعتا نسخه واحدی برای حل آن وجود ندارد اما مهم ترین چالش، بحث نوسانات نرخ ارز است که تاثیرش را روی صنعت حتی قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی گذاشت و موجب آن شد. اما ما به لحاظ تعدادی و کاهش سرانه مصرف با تهدید جدی روبه رو هستیم. در واقع، مطالعاتی که در همین راستا صورت گرفته اند نشان می دهند کسانی که از کفش های طبی استفاده می کنند کمتر از کسانی که از این کفش ها استفاده نمی کنند در معرض ابتلا به دردهای ستون فقرات قرار می گیرند و این موضوع در محیط های کاری اهمیت بسیار زیادی دارد.

با این حال توجه خاصی به این صنعت نمی شود، آن هم در شرایطی که دولت در کسب درآمد به ویژه درآمدهای ارزی دچار مشکل بوده و از طرفی دیگر با بیکاری عمده ای نیز مواجه است. مواردی نظیر برند سازنده، سبک طراحی، نوع کفش کار و کاربرد آن در صنایع مختلف در رده بندی کیفی این محصولات تاثیر زیادی می گذارند، اما از عوامل موثر بر قیمت کفش کار استاندارد می توان به کیفیت سرپنجه، آستر، نخ دوخت، قالب زیر کفش، کف داخلی و بند کفش اشاره کرد. تعداد فروشگاه های داخلی در مراکز خرید سطح کشور بیشتر شد و این موضوع موقعیت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرد. در این سال ها و در شرایط تحریم، مصرف کنندگان اقبال خوبی را به صنعت کفش داخل نشان دادند و تولیدکنندگان هم کار خود را از نظر کمیت و کیفیت در قالب و فرم، نوآوری، بهبود مدیریت و شبکه های زنجیره ای و فروشگاه های زنجیره ای بهبود بخشیده و گسترش داده اند.

در حال حاضر سرمایه گذاری خوبی در تولید مواد اولیه و زنجیره تامین مواد در صنعت کفش و صنایع وابسته به عنوان یک صنعت پیشران انجام گرفته است. کفش کار مناسب باید به گونهای طراحی شده باشد که از قوس طبیعی پا پشتیبانی کند، قابلیت جذب ضربههای وارد شده به پاشنه پا را داشته باشد و در عین حال انعطافپذیر باشد تا پوشیدن آن برای ساعتهای طولانی موجب خستگی و ایجاد ناراحتی در پای شما نشود. از این رو اگر شما در انبار آمازون مشغول به کار هستید و یا به عنوان یک کارگر در یک محیط کارگاهی اشتغال دارید، باید معیارهای مشخصی را در انتخاب کفشهایتان به کار ببندید.

در حال حاضر هم باید به شدت مراقبت کرد چرا که اعطای هر گونه امتیاز به رقبای خارجی از طریق تسهیل واردات محصول نهایی، غیر از لطمات جبران ناپذیری که به بدنه صنعت خواهد زد، باعث کاهش حجم تولید هم خواهد شد و ضربه سنگینی به اشتغال زایی و صادرات خواهد زد. همان طور که می دانید پا قلب عصبی انسان است پس باید در انتخاب پوشش آن دقت بیشتری داشته باشید. در چنین شرایطی علاوه بر متضررشدن تولیدکننده داخلی، حقوق مصرف کننده هم رعایت نمی شود و نمی تواند خدمات پس از فروش دریافت کند». وقتی کالایی از مبادی غیرقانونی وارد می شود، بحث پرداخت تعرفه ها، مالیات ها و بیمه عملا روی آن اعمال نمی شود و تولیدکننده با شرایط کاملا غیررقابتی و ناعادلانه ای مواجه می شود.