کفش کتانی می خواهید یا اسپورت!

البته نه آنقدر زیاد که کفش به آسانی از پای بچه در بیاید. پاپوش نوزادی و کفش چسبی یا بنددار به راحتی درآورده یا پوشانده میشود البته چسب بهتر از بند است چون نگران باز شدن و گیر کردن آن زیر پا نخواهید شد. جهت اندازه گیری باید هر دوپا اندازه گیری شود زیرا اندازه هر دو پا یکسان نیست و همیشه اندازه یک پا بزرگ تر از دیگری است. کفش نوزاد میتواند تا حد قابل توجهی بر روی شکل گیری پا و نحوهی راه رفتن او در آینده اثر داشته باشد. در انتخاب سایز باید به سه قسمت جلو، پشت و عرض پا توجه کنید تا یک کفش متناسب با سایز پای کودک خود تهیه کنید.

طبیعی است که بین دوپا اختلاف اندازه وجود داشته باشد؛ بنابراین کفش را بر اساس پای بزرگتر انتخاب کنید. از ویژگی های ظاهری کفش کالج نوزادی می توانیم به پاشنه تخت و بدون بند و چسب بودن آن اشاره کنیم که برای نوزادان دختر و پسر وجود دارد. اگر دوست دارید در عکسهای یادگاری فرزندتان استایلهای مجلسی هم وجود داشته باشد، داشتن یک کفش نوزاد مجلسی ایده بسیار خوبی خواهد بود. علاوه بر برندهای معروف آدیداس و نایک، برند اسیکس نیز از دیگر برندهای معروف کفش نوزاد است. بهتر است جلوی کفش به اندازه ی نیم الی یک سانت از پای او بزرگ تر باشد تا بتواند به آسانی راه برود. کفش مناسب نوزاد شما باید هنگام ایستادن به اندازه یک انگشت کوچک بین پاشنه پا و پاشنه کفش جا داشته باشد و جلوی آن نیز کمی خالی باشد.

اگر کفش کودک شما به دلیل چرخش و فشار خراب نمی شود می توانید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید و پس از شست و شو در محیطی خشک و در صورت امکان جلوی آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود. بچه ها بر خلاف بزرگسالان به قسمت هایی از کفش مانند تکیه گاه قوزک نیاز ندارند. چرا که این قسمت از پا باید در سن رشد فضای کافی را برای تقویت داشته باشد. همچنین فروشگاه کفش باید یک قسمت مجزا برای کفش نوزاد داشته باشد تا دست شما برای انتخاب باز باشد. بهتر است هر ماه اندازه بودن پاپوش یا کفش را چک کنید تا از اینکه هنوز کفشها برای پای نوزاد مناسب است یا نه مطمئن شوید. در واقع کفش یا پاپوش در عین حال که بیش از حد بزرگ نیست نباید بیش از اندازه تنگ هم باشد. محققان ادعا می کنند که کفش اگر بیش از حد سفت باشد، باعث دفرمه شدن پا، ضعف در عضلات و حتی کم شدن تحرک می شود.

سعی کنید همیشه برای خرید کودک خود را همراه داشته باشید و پس از توجه به موارد زیر کفش را به پای او بپوشانید. اگر کفش یا پاپوش بافتنی گزینش میکنید به زیر آن توجه داشته باشید. به ویژه اگر نوزاد شما نوپا می باشد! جنس کفش نوزاد باید جاذب رطوبت باشد و پای نوزاد بتواند نفس بکشد. کف لیز کفش، اعتماد به نفس راه رفتن را از کودک شما میگیرد. حتما قبل از نهایی کردن خرید این موارد را در نظر بگیرید. اگر کودک شما بعد از به پا کردن کفش ها، سر می خورد یا لنگ می زند، نشان می دهد که راحت نیست.