کفش ایمنی و کفش کار مناسب

از پیچهای تند هنگام برشکاری پرهیز کنید، چرا که ممکن است این کار به شکستن تیغه دستگاه بینجامد. با نزدیک شدن انتهای قطعه کار به تیغه دستگاه، تا حد ممکن انگشتان دست خود را به سمت لبههای قطعه کار برده و از تیغه دستگاه دور کنید. کفشی که شما هنگام کار و فعالیت به پا می کنید و در آن احساس راحتی می کنید را کفش کار می گویند. به جز هنگام تعویض تیغه دستگاه؛ همواره درپوشهای فلکههای دستگاه را در محل خود قرار داده و هیچگاه در حین کار درپوشها را بر ندارید. پیش از تعویض تیغه، دستگاه را از برق جدا کنید. ولی از نظر ایمنی می تواند به دلیل جنس محکم و مقاوم که معمولا چند لایه هستند از پای شما در مقابل خطرات محیط کار محافظت نماید. بیشتر صدماتی که در اثر کار با اره فلکه به وقوع میپیوندد در نتیجه وارد کردن نیروی بیش از حد به قطعه کار هنگام تغذیه دستگاه و همچنین قرار گرفتن دستهای اپراتور در وضعیت نامناسب است.

امروزه برخی از کفشهای ایمنی برای دفع هر چه بیشتر ضربات وارد شده به نوک پا، در قسمت جلو کفش مجهز به زرهی فولادی هستند. کفش های کار برای محیط های خاص طراحی و ساخته شده اند که برای انواع مشاغل از جمله ساختمان سازی، کارخانجات صنعتی، کابینت سازی، ماشینکاری، تراشکاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند، مثلاً برای کار در کارگاه های ساختمانی از کفش های ایمنی ساخته شده از چرم استفاده میشود و این کفش ها دارای مقاومت بالا در هر قسمت پنجه می باشد که از سرپنجه فولادی در آنها استفاده می شود. البته متناسب با مشاغل آتش نشانی نیز تأمین کفش ایمن نسوز کاربردی خواهد بود.

حال جدای از متناسب بودن طراحی کفشها با شرایط حاکم بر محیط کارگاهی و ایستادن و گامبرداشتن بر روی سطوح بتنی، انتخاب جورابهای استناندارد نیز بخشی کاملا مجزا در ارتباط با این موضوع است. این کفشها امکان تهویه مطبوع را فراهم میآورند و سبک هستند. انگشتان خود را از راستای تیغه دور نگه دارید. به طور معمول برای بیشتر برشها قطعه کار را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر آن را به سمت تیغه دستگاه هدایت نمایید. در هنگام روشن بودن دستگاه، انگشتان دست خود را از تیغه دستگاه دور نگه دارید. در کفش های اداری از هر دو نوع چرم استفاده می شود در حالی که کفش های ایمنی را تنها با چرم طبیعی طراحی و تولید می کنند. از جمله مشخصاتی که یک پوتین نظامی مناسب باید دارا باشد می توان جنس رویه پوتین نظامی را نام برد که باید از چرم طبیعی باشد همچنین جنس زیره پوتین نظامی نیز باید از جنس تک دانسیته و یا دو دانسیته که در اصطلاح (PU-RU) گفته می شود باشد(جنس پی یو در زیره پوتین نظامی باعث می شود که پای شما در برابر اجسام تیز ایمن بماند).

این نشان، تست لغزش کفش ایمنی را بر روی فولاد گلیسرول نشان می دهد. در واقع یک پوتین یا کفش ایمنی معمولی قادر است که ولتاژ بین 500 تا 1000 ولت را تحمل کند، که این تحمل ولتاژ نشان از کیفیت و مرغوبیت کفش نیست و در هنگام خرید لازم است که برگه تاییدیه گواهی تست پوتین را مشاهده کنید. در ادامه بیشتر به شرح ویژگی و کاربری انواع کفش ایمنی خواهیم پرداخت، تا در مواقع لزوم بتوانید مناسب ترین نوع کفش را با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری کنید. این زیره نسبت به نمونه های دیگر از وزن بیشتری برخوردار بوده اما در عوض مقاومت و کارایی آن نیز به مراتب بیشتر است. البته نوع کاربری نیز در این امر دخیل است. برای آقایان نیز کفش ایمنی سایز 47 و یا کفش کار سایز 47، کفش ایمنی سایز 48 و همچنین کفش ایمنی سایز 49 موجود می باشد البته برای آقایانی که دارای پای بزرگی می باشند امروزه کفش ایمنی سایز 50 نیز موجود می باشد.