کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت یا فولادی کدام بهتر است؟

ضد حرارت: افرادی که در کارخانه های ذوب فولاد یا محیط هایی با حرارت بالا کار می کنند باید از کفش های ضد حرارت استفاده کنند. این نوع کفش ها از کفش های بسیار مقاوم و مستحکمی هستند که در محیط های کاملا اسیدی و محیط هایی که حرارت بالایی در آنجا وجود دارد مانند کار در کنار کوره های ذوب به کار می روند. وزن این کفش ایمنی یک کیلوگرم است و کاملا در برابر لغزش، روغن و محیط قلیایی ایمن میباشد. طبق آخرین آماری که وزارت صنایع در بخش تولید اعلام کرده، در 10 ماهه سال جاری شاهد کاهش یک درصدی تولید بوده ایم.» وی در خصوص مقایسه بین تورم شاخص رشد بهای کالای مصرفی(تورم کل) با رشد شاخص بهای کفش مصرفی می گوید:«تورم کل4/42 درصد در 10 ماهه امسال است در حالی که تورم کفش به 1/53 درصد رسیده است.

تورم نقطه به نقطه کل در 10 ماهه سال جاری به 9/35 درصد افزایش پیدا کرده در حالی که تورم نقطه به نقطه کفش در دی ماه به 8/51 درصد رسیده است. همچنین مسافرانیکه از طریق مرزهای زمینی یا هوایی ایران یا مناطق آزاد می آیند، کار واردات قاچاق را دنبال می کنند.در سال های گذشته غیر از دو سال اخیر، 25 برابر آنچه در گمرک اظهار می شد کفش وارد کشور شد که نشان می دهد این صنعت به شدت از نظر قاچاق آسیب پذیر است و ضربه ای که صنعت ما در سال های گذشته از محل واردات بی رویه و قاچاق کفش خورد، باعث زمینگیرشدن تولیدات داخلی شد. عضو هیات رئیسه جامعه صنعت کفش ایران در بحث تولید و چالش هایی که صنعت با آن روبه روست، می گوید:«صنعت کفش مجموعه ای از تولیدات صنعتی و صنفی است و طبیعتا نسخه واحدی برای حل آن وجود ندارد اما مهم ترین چالش، بحث نوسانات نرخ ارز است که تاثیرش را روی صنعت حتی قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی گذاشت و موجب آن شد.

زمانی سهم مصرف 75 درصد از تولیدات داخلی بود اما الان بالای 90 تا 95 درصد تعداد کفش هایی که در کشور عرضه می شود از تولیدات داخلی است و به شدت سهم مصرف از واردات یا قاچاق کاهش پیدا کرده است. صادرات به افغانستان نیز 30 درصد کاهش پیدا کرده و سهم افغانستان از صادرات ما از 25 درصد دوره مشابه سال گذشته به 20 درصد در 10 ماهه امسال رسیده است. در 10 ماهه سال جاری، صادرات به عراق 14 درصد کاهش پیدا کرده و همین موجب شده که سهم عراق از صادرات کفش از 57 درصد به 55 درصد کاهش پیدا کند. توازن نداشتن در عرضه و تقاضا در برخی مقاطع سال موجب شد تا قیمت مواد اولیه از قیمت مواد اولیه بین المللی در داخل کشور بیشتر شود و همین موضوع قیمت تمام شده را افزایش داد.

معمولاً این کفشها از چرمهایی همچون چرم گاو ساخته میشوند. این مواد که نام آنها تی پی یو است، معمولاً با مواد پی یو ترکیب می شوند و مناسب محیط هایی است که غلظت اسیدی آنها بیشتر است و همچنین محیط هایی لغزندگی بیشتری دارند، می باشند. مسوولان باید جلوی صادرات مواد خام را بگیرند. مجید نامی، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در گفت وگو با جام جم در خصوص وضعیت صنعت پوشاک می گوید:«صنعت پوشاک در سال 1400 با توجه به ممنوعیت واردات، برای تولیدکنندگان بهتر شد و میزان تولید داخل افزایش پیدا کرد و برندهای ایرانی توانستند فعالیت شان را گسترش دهند. در حال حاضر هم باید به شدت مراقبت کرد چرا که اعطای هر گونه امتیاز به رقبای خارجی از طریق تسهیل واردات محصول نهایی، غیر از لطمات جبران ناپذیری که به بدنه صنعت خواهد زد، باعث کاهش حجم تولید هم خواهد شد و ضربه سنگینی به اشتغال زایی و صادرات خواهد زد.