کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت یا فولادی کدام بهتر است؟

استفاده از کفش ایمنی حین کار اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از کفش ایمنی استاندارد در محل کار چه مزایایی دارد؟ در کفش های ایمنی استاندارد از کامپوزیت درجه 1 و فولاد برای این قسمت استفاده می شود در حالی که کفش های اداری فاقد کلاهک ها محافظ پنجه پا می باشند. در ساخت زیره کفش ایمنی از پلیمری به نام پلی یورتان استفاده میشود که به طور مخفف به آن PU گفته می شود. استفاده از مواد اولیه مناسب در ساخت کفشهای کار و ایمنی باعث افزایش طول عمر آنها میشود. در برخی مناطق ممکن است آب و هوا به حدی سرد باشد که باعث ایجاد آسیب هایی مانند هیپوترمی و نیش های یخ زده منجر شود و این آسیب ها اصلا قابل چشم پوشی نیستند و حتما باید از کفش های مناسبی استفاده کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. وظیفهٔ کفش ایمنی محافظت از پا در مقابل خطر سقوط اشیاد، خطر سر خوردن و لغزش پا است زیرا افتادن مختص به مکان خاصی نیست اما کف محیطهای که مواد روغنی آغشته میشود رایج تر است و باعث لیزخوردگی افراد می شود.

کفش ایمنی و کفش کار دارای سر پنجه های فولادی، کامپوزیت و آلومینیوم هستند که از انگشتان پا در مقابل ضربه محافظت میکنند. کفش های ایمنی که دارای سر پنجه کامپوزیت می باشند بسیار گران هستند. که هر دو سرپنجه از استاندارد اروپا تبعیت میکنند و هر دو دارای مقاومت 200 ژول ضربه پذیری هستند. یک کفش ایمنی کار استاندارد که مورد تایید استاندارد بین المللی باشد باید بتواند از انگشت های پای شما در برابر یک قطعه فولادی 20 کیلوگرمی که از ارتفاع 1 متر به طور مستقیم روی پای شما سقوط می کند محافظت کند و قدرت جذب 200 ژول انرژی جنبشی را داشته باشد. به همین دلیل از دیگر ویژگیهای این پوتین، استحکام کافی در برابر ضربه است تا از پای افراد به خوبی محافظت شود.

از دیگر وظایف کفش ایمنی نگهداری از پاردر برابر جریان الکتریکی، خستگی و جلوگیری از سوختگی پا می باشد.لازم به ذکر است کفش های ایمنی خارجی ضمن داشتن سبکی به خوبی از پا محافظت می نمایند. بعضی از این کفش ها از قطعات فلزی برخوردار بوده و پاها را به خوبی در برابر ضربه حفظ می کنند. امروزه استانداردهای محیط های کار بر این موضوع اشاره می کنند که در محیط های کاری ویژه استفاده از وسایل ایمنی از جمله کفش کار اهمیت بسیار زیادی دارد. از کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیتی استفاده میکنند. امروز می خواهیم درباره تفاوت کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت و فولادی بحث کنیم و مزایای و معایب هر کدام بررسی کنیم. کفش های ایمنی از سه قسمت شامل زیره کفش، رویه ی کفش و سرپنجه کفش تشکیل می شوند. زیرا سرپنجه آنها متشکل از پلیمر مهندسی است که ماده گرانی است.

از جمله آنها به پلیمرها، سرامیک ها و کامپوزیت ها می توان اشاره نمود. از جمله مواردی هستند که پوشیدن کفش کار ایمنی را تبدیل به یک ضرورت مهم کردهاند. این کفشها باید با موادی با کمترین اشتعالزایی تولید شوند تا در صورت آتشسوزی فرد را به دردسر نینداخته و به عکس، از پای وی محافظت کنند. قیمت کفش ایمنی صنعتی با توجه به ویژگیهای مختلفی که دارد تعیین میشود. از وظایفی که کفش ایمنی مهندسی بر عهده دارد پیشگیری از سرخوردن و لغزش پا و محافظت از پا در برابر جریان الکتریکی مقاوم و خستگی و سوختگی در حین کار می باشد . این کفش ها در برابر پارگی و سوختگی مقاوم اند و با پوشیدن آنها احساس راحتی خواهید کرد. اغلب به عنوان کف فوم پلی اورتان “viscoelastic” یا پلی اورتان با الاستیک کم (LRPu) شناخته می شود.