بله. پا ، قلب دوم است

در سال ۱۹۸۶ میزان فروش به طور غیرمنتظرهای به بیش از سه برابر افزایش و به ۹۱۹ میلیون دلار رسید. اما در شرایطی که در سال ۱۳۸۵ حجم صادرات این بخش بالغ بر ۱۸ هزار تن و ارزش آن بیش از ۷۴ میلیون دلار بود، این رقم پس از گذشت ۱۰ سال به ۱۷.۸ هزار تن رسید که نسبت به سال ۸۵ از نظر حجمی کاهش داشته اما از نظر ارزش در این سالها بیش از ۲۴ میلیون دلار بر ارزش صادرات کفش ایرانی افزوده شده است. اما در این سالها از نظر واردات کفش هم وضعیت نسبتا یکنواختی را طی کردهایم. البته در سالهای قبل کشورهای دیگری مانند گرجستان، ازبکستان و کویت نیز از بازارهای وارداتی کفش ایرانی بودند. کفش مردانه سه کاربرد عمده دارد: یکی برای پوشیدن سر کار، دیگری برای پوشیدن در مجالس و مهمانیها و آخرین دسته کفش ورزشی برای انجام بدنسازی، دویدن و غیره.

کفشهای مارک دار خارجی مردانه معمولاً دارای بهترین متریال، دوخت، طراحی و ساخت هستند. در مورد کفش رسمی مردانه باید بگوییم در کنار مدل و ظاهر، ترجیحاً اولویت اصلی را را روی جنس کفش قرار دهید. نکته جالب اینکه در این سال با وجود اینکه حجم صادرات در کمترین حد آن در ۱۰ سال گذشته قرار داشت، ارزش آن بیش از همیشه بوده و بر این اساس به ازای صادرات ۱۵ هزار تن کفش بالغ بر ۱۴۴ میلیون دلار ارز عاید کشور شده است. در سال گذشته بالغ بر ۵۵.۴ درصد از کفشهای ایرانی به مقصد عراق صادر شده و ۲۳.۴ درصد از آنها به افغانستان رفت.

در این سال بالغ بر ۲۱ هزار و ۴۴ هزار تن کفش به ارزشی بالغ بر ۸۳ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد اما بیشترین میزان ارزآوری صادرات کفش را میتوان مربوط به سال ۱۳۹۴ دانست. همچنین در ۱۰ سال گذشته بیشترین میزان واردات کفش از نظر واردات وزنی به ۱۳۸۶ مربوط میشود که در این سال بالغ بر ۵۲۵۰ تن کفش به ارزشی حدود ۱۸ میلیون دلار وارد کشور شده است. اما در ۱۰ سال گذشته بیشترین حجم صادرات وزنی را در سال ۱۳۸۶ مشاهده کردهایم. اما در سالهای گذشته صنعت کفش کشور در حوزه صادرات با مشکلات متعددی مواجه بوده که از جمله آنها میتوان به واردات قاچاق غیر مجاز انواع کفش اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، 26 کارتن کفش خارجی قاچاق کشف و پس از انجام مراحل قانونی پرونده برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی استان ارسال شد. این اسنیکرزها ( کفش کتانی ) ، از متداول ترین و شناخته شده ترین کتانی های بسکتبال بودند و به سبب همین پیشینه و سادگی طرح شان ، محبوب و ماندگار باقی ماندند. بدین ترتیب در این سال با واردات ۲۲۰۰ تن کفش بالغ بر حدود ۵۲ میلیون دلار ارزش کشور بابت واردات این کالا خارج شد. طی سال گذشته بالغ بر ۱۳۰۰ تن کفش از کشورهای چین، امارات، ترکیه، آلمان و ایتالیا وارد کشور شده است که ارزش واردات این بخش بالغ بر ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.